Kondenzace vody v glampingových igloo stanech

Kondenzace je všudypřítomný fyzikální jev,  a provází nás v každodenních situacích, včetně zamlžených zrcátek a zamlžených oken, při horské sprše. Pojďme se na to podívat, jak to funguje v v našich geodetických kupolích pro ubytování. 

Kondenzace vody

Představte si toto: Jste v koupelně a dáváte si horkou sprchu po dlouhém dni v práci. Je to tak dobrý pocit, že se vám nechce ven. Před sprchováním jste zavřeli dveře koupelny – Venku je docela zima, takže jste si řekli, že bude nejlepší zavřít dveře. Když se sušíte ručníkem, podíváte se na zrcadlo v koupelně a všimnete si, že je zapařené. Což Vás nikterak nepřekvapuje. Když otevřete dveře, abyste dovnitř vpustili čerstvý vzduch, všimnete si, že okno se pomalu začíná vyjasňovat, a konečně můžete vidět svou tvář. Právě jste zažili kondenzaci.

Glamping příklad podstavy
Celoroční provoz glampingu

Kondenzace v geodetických igloo

Co se fyziky týče, glampingové kopule se neliší. Je pravda, že je to jedna z nejpevnějších a nejodolnějších konstrukcí, ale fyzikální zákony nelze porušit. Kondenzace se tvoří všude a glampingy nejsou výjimkou.

Kopule jsou obecně lehké konstrukce pokryté membránami. Membrány díky své tenkosti neizolují od vnější teploty a jejich teplota je blízká teplotě vnějšího prostředí. Když se částice vodní páry ve vzduchu dostanou do kontaktu s takovou membránou, dojde ke kondenzaci.

Je však možné tento problém vyřešit. Pamatujete si, co jste dělali ve sprše, abyste vyčistili zrcadlo? 

Kondenzace nemá ráda čerstvý vzduch a má tendenci odtékat, jakmile čerstvý vzduch vstoupí do místnosti. Většina koupelen má odsávací ventilátor nebo větrnou šachtu. Vpuštění čerstvého vzduchu vás přivede k jedné z nejdůležitějších věcí, která vám umožní snížit kondenzaci – ventilace.

Jak kondenzaci v glampingu eliminovat?

Větrání je klíčovým faktorem

V oblasti zasažené kondenzací je zásadní správné větrání. Vaší prioritou by mělo být nechat jít vlhký vzduch ven a čerstvý vzduch dovnitř. Zvažte instalaci účinných ventilačních systémů, jako jsou odsávací ventilátory nebo větrací otvory, abyste udrželi nepřetržitý proud čerstvého vzduchu.

Teplota může být vaším spojencem

Teplota hraje klíčovou roli při řízení kondenzace. Udržování stabilní teploty v glampingu může zmírnit problémy s kondenzací. Podle Světové zdravotnické organizace jsou vnitřní teploty mezi 18 až 24 °C považovány za ideální pro pohodlí. 

Vlhkost 

Posledním klíčovým faktorem snižování kondenzace je vlhkost. Vlhkost se obvykle popisuje v procentech. Čím nižší je vlhkost, tím méně vody je ve vzduchu, kde může dojít ke kondenzaci. Doporučené procento vlhkosti se obvykle pohybuje mezi 30 % a 60 %. Chcete-li snížit kondenzaci a zachovat bezpečné životní podmínky, zaměřte se na vlhkost kolem 40 %. Dosáhněte toho zajištěním správné ventilace, udržováním stabilní teploty a v případě potřeby použitím odvlhčovače.

SOLÁRNÍ VENTILÁTOR

Díky solárnímu ventilátoru, můžeme mít ve stanu stálé udržování ventilace. 

IZOLACE VE STANU

Díky speciální izolaci, která je pod PVC krytem a zamezuje tak rosnému bodu. 

Příroda a glamping stany

Kontakt

Ing. Barbora Hlávková

Tel: 773 750 076

Email: bara.hlavkova@gmail.com

Chcete zaslat více materiálů a ceník?
Kontaktujte nás pomocí formuláře nebo rovnou zavolejte